PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : lastik basınçlarının ayarlanması.

Pacuko
16.Nisan.2018, 12:25
haftasonu motoru bi temizliyim yamuk duran orta sehpaya bir bakayım, karter korumanın kırık ucunu kaynatmak için bir sökeyim dedim. Serkan ve Doğukanla sahilde bu işleri yaptık. karter korumayı ve orta sehpayı elime alınca ne kadar ağar olduklarını anladım ;) daha önce bu kadar bir ağarlık olabileceğini düşünmemiştim. sonra aklıma düşüverdi. bildiğimzi gibi bazı motosikletlerin tek kullanım ve artçılı yada yüklü kullanım lastik hava değerleri değişiyor. mesela benim şimdiki dl de 33-36 ve 33-41 şeklinde 90 kg üstünde arka tekere 41 psı basmak gerekiyor. işin üstüne varıp düşününce dedimki bu üretici bu motoru koruma demirsiz orta sehpasız arka veya yan çantasız üretip kullanım kitapçığına ona göre bir lastik hava basınç değeri giriyor. kabaca yazmak gerekirse karter koruma kafadan 6 kg falan orta sehpa en az 3 kg, topcase boş halde bile 5 kg vardır heralde. bunu düşünerek arka lastik basıncımı 41 yaptım ve o şekilde sürdüm. motor daha bir stabil oldu. işin özü benim sürekli 33-41 gezmem lazım o zaman. acaba doğrumu düşünüyorum ? siz ne dersiniz?

BEYAZADAM
16.Nisan.2018, 12:34
Ben Çanakkale gezisinde daha çok farkettim. Arka lastik havasını artırmadığım için küçük bir sorun yaşadım. Ama 41 psi bence tüm çantalar dolu ve artçı da var ise yapılmalı. Üretici yüklü iken ibaresinden bence bunu kastediyor. Bahsettigin donanımlar için ise normal basınç 36 ise 38-39 civarında tutulabilir diye düşünüyorum.

Same shit, different day....

Pacuko
16.Nisan.2018, 12:48
Ben Çanakkale gezisinde daha çok farkettim. Arka lastik havasını artırmadığım için küçük bir sorun yaşadım. Ama 41 psi bence tüm çantalar dolu ve artçı da var ise yapılmalı. Üretici yüklü iken ibaresinden bence bunu kastediyor. Bahsettigin donanımlar için ise normal basınç 36 ise 38-39 civarında tutulabilir diye düşünüyorum.

Same shit, different day....

abi üretici şöyle diyor. mesela ybr için 90 kg ye kadar şu basınç. 90 dan sonra şu basınç diye. yani bir ortalama koymamış ama seninde dediğin gibi ince bir ayar yapmak lazım ;)

Bilkan55
17.Nisan.2018, 09:35
Agirlik merkezleri farklı olsada motora yuk olmus oluyor yani haklısın yeri geliyor arka cantan cok agır oluyor ama şöyle bir durum var tek kisi diyor bu tek kisi kac kg olcak, sen kac kilosun, [emoji4] bence artcili basıncı yapmana gerek yok

Bilkan55
17.Nisan.2018, 09:40
41 virajlarda fazla gelecektir diye dusunuyorum, simdi 90kg yi az gectin diye 41 psı bastin ya arkana birisi bindiginde ve iyice yüklediğinde kac psi basacaksin

Pacuko
17.Nisan.2018, 09:54
41 virajlarda fazla gelecektir diye dusunuyorum, simdi 90kg yi az gectin diye 41 psı bastin ya arkana birisi bindiginde ve iyice yüklediğinde kac psi basacaksin

üreticinin dediğini yapıyorum ben ;) içim o yüzden rahat. ancak şu faktörde var şuan lastik bakıyorum ya . mesel abazı lastiklerin yük ağırlığı 270 kg. bazılarının 340kg yazıyor. aynı zamanda hız değerleride var biliyorsun. dolayısıyla benim makina zaten 220 kg olduğu için 340 lık lastik bakmam lazım.

Bilkan55
17.Nisan.2018, 09:59
üreticinin dediğini yapıyorum ben ;) içim o yüzden rahat. ancak şu faktörde var şuan lastik bakıyorum ya . mesel abazı lastiklerin yük ağırlığı 270 kg. bazılarının 340kg yazıyor. aynı zamanda hız değerleride var biliyorsun. dolayısıyla benim makina zaten 220 kg olduğu için 340 lık lastik bakmam lazım.Uretici ortalama degeri veriyor, senin bu durumun icin 41 cok. Lastik saticisini ara motoru soyle uygun lastigi soylerler.

Pacuko
17.Nisan.2018, 10:42
Uretici ortalama degeri veriyor, senin bu durumun icin 41 cok. Lastik saticisini ara motoru soyle uygun lastigi soylerler.

sanırım scorpion trial 2 alıcam ;) yada tck70. bunu da motolastik e sorucam ona göre yönlenicem ;)

Bilkan55
17.Nisan.2018, 23:49
Ben ayni lastikte en yeni uretimi ve en uygun fiyatı lastik deposu'ndan buldum. Onlarıda bi ara

Pacuko
18.Nisan.2018, 00:08
Ben ayni lastikte en yeni uretimi ve en uygun fiyatı lastik deposu'ndan buldum. Onlarıda bi ara

Onlar metzeller de ucuz ama scorpion ve tck da pahalı

Bilkan55
18.Nisan.2018, 00:12
Onlar metzeller de ucuz ama scorpion ve tck da pahalıScorpion u bilmiyorum ama metzelerde cok uygun diger saticilara oranla 100 lira daha uygundu.