PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AMORTÜSÖRLERİM NE YAPIYOR :D

Pacuko
29.Mart.2018, 10:36
bildiğiniz gibi dl650 min amortüsör keçesi çanakkale gezisi sırasında patlamıştı. bende değişimi yaptım. 2 keçeyide yağlarıda değiştirdik. fakat sonraki ilk sürüşümde ilk olarak frenler bi zayıf gelmeye başladı, neyse belki vakti ile toplayacak dedim. sonraki sürüşte ise silivriye gelirken farkettimki makine virajlarda stabil değil birde sağa çekiyor. tahminimce amortüsör içindeki yağlar eksik geldi bunu nerden çıkartıyorum şurdan; kitapçıkta 524 ml yazarken götürdüğüm yerde 510 ml kondu. yağın değeri uyuyordu 10w onda sorun yok. kendi kafamdan şu düşüncüler var. ya amortüsörler gerçekten o azıcık eksik olan yağı banahissettiriyor yada sertlik ayarını tam yapamadık. sağa çekmesi konusunda da amortüsör ayarlarında bi denksizlik var diye düşünüyorum. farklı bir görüş çıkar diye sizede bir sorayım dedim.

Pacuko
29.Mart.2018, 10:37
bu gün işe gelirkende sanki ön lastiğin havası 6 psı daha düşükmüş gibi gidonda bi gariplik vardı gittim olması gereken değere şişirdim. biraz düzeldi gibi ama gidon bi garip :D bi baktırıcam kesin ;)

BEYAZADAM
29.Mart.2018, 10:40
Çok net bir bilgim olmasa da eğer sürekli sağa çekme eğilimi varsa, montaj demontaj sırasındaki eksen kaymalarından olabilir. Birten'in motorunda daha fazla sağa çekme vardı ve söküldüğünde gördü ki montajda eksen kaymaları mevcut.

Sadece fren yaptığında kayma hissediyorsan hidrolik sıvılarının eşit olmamasından kaynaklanabilir diye düşünüyorum.

Same shit, different day....

Roadcarver
29.Mart.2018, 10:40
Götürdüğün yer hep 510 mu koyuyormus kitapcikta 524 yazıyor dedin mi Oben yanlış hatırlıyor olabilirler

Pacuko
29.Mart.2018, 10:53
Çok net bir bilgim olmasa da eğer sürekli sağa çekme eğilimi varsa, montaj demontaj sırasındaki eksen kaymalarından olabilir. Birten'in motorunda daha fazla sağa çekme vardı ve söküldüğünde gördü ki montajda eksen kaymaları mevcut.

Sadece fren yaptığında kayma hissediyorsan hidrolik sıvılarının eşit olmamasından kaynaklanabilir diye düşünüyorum.

abi benim tehşis te senin dediğin yönde makina giderken sağa gitme eğiliminde frende ve virajda amortüsörlerin yumuşaklığı bariz belli ediyor kendini

Pacuko
29.Mart.2018, 10:54
Götürdüğün yer hep 510 mu koyuyormus kitapcikta 524 yazıyor dedin mi Oben yanlış hatırlıyor olabilirler

kitapçık verisini söyledim abi. 510ml yeter o farkı anlayamazsın dediler. bütün motorlara hemen hemen öyle koyuyormuş. olmadı seninkinden ekleriz azıcık. bu arada hidrolik yağ açıldıktan sonra 6 ay içinde bozuluyormuş bilgine.

Roadcarver
29.Mart.2018, 11:11
kitapçık verisini söyledim abi. 510ml yeter o farkı anlayamazsın dediler. bütün motorlara hemen hemen öyle koyuyormuş. olmadı seninkinden ekleriz azıcık. bu arada hidrolik yağ açıldıktan sonra 6 ay içinde bozuluyormuş bilgine.Ekleriz sıkıntı yok 6 ay olmadi daha [emoji1][emoji1]

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pacuko
29.Mart.2018, 11:22
Ekleriz sıkıntı yok 6 ay olmadi daha [emoji1][emoji1]

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

eyvallah abey ;)

Bilkan55
29.Mart.2018, 13:08
Psikolojik bence [emoji23][emoji23][emoji23]. O kadar yag farkini imkansiz hissedemezsin.. ayarda hata yapmıs olabilirler baktir tekrar.

Pacuko
29.Mart.2018, 15:53
Psikolojik bence [emoji23][emoji23][emoji23]. O kadar yag farkini imkansiz hissedemezsin.. ayarda hata yapmıs olabilirler baktir tekrar.

abicim neden hissedemiyim ? yani motorun eski hali ile yeni halini neden anlamayayım ? ben motorla bütünleşik sürüyorum. ben kaç ml yağ farkı olduğunu söyleyemem ama bu motor eskisi gibi değil diyebilirim. o akadar farkındalığımız var ;) haaa belki sadece yağ o kadar eksik kalsa herşey eski ayarda olsa belki anlamam o doğru olaiblir ama. bir farklılık var.

Bilkan55
29.Mart.2018, 15:58
abicim neden hissedemiyim ? yani motorun eski hali ile yeni halini neden anlamayayım ? ben motorla bütünleşik sürüyorum. ben kaç ml yağ farkı olduğunu söyleyemem ama bu motor eskisi gibi değil diyebilirim. o akadar farkındalığımız var ;) haaa belki sadece yağ o kadar eksik kalsa herşey eski ayarda olsa belki anlamam o doğru olaiblir ama. bir farklılık var.Yagdan degil o yapan ustaya geri gotur ayarini düzgün yapsın

Pacuko
29.Mart.2018, 17:37
Yagdan degil o yapan ustaya geri gotur ayarini düzgün yapsın

HEH İŞTE BENDE ONU YAPICAM ;)

BEYAZADAM
30.Mart.2018, 08:58
Sen %2.6'lık yağ farkını hissedemezsin gibime geliyor. Bunu yapabiliyorsan hiç durma, git bir yerde test pilotu ol bence.

BEYAZADAM
30.Mart.2018, 09:00
Ama montaj sırasındaki % 2.6'lık eksen kaymasını kesinlikle hissedebilirsin.

Pacuko
30.Mart.2018, 09:58
Ama montaj sırasındaki % 2.6'lık eksen kaymasını kesinlikle hissedebilirsin.

bakalım önümüzdeki hafta gitmeyi planlıyorum

Pacuko
13.Şubat.2019, 11:54
başka bir yerde yaptırmıştım amortüsörlerin ayarını tkrardan açıp yağı tamamladık ve sorun çözüldü. yani o küçücük farkı bile anlayabiliyormuşum :D