PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : HONDA NC 700DC İNTEGRA DENEYİMLERİM

BEYAZADAM
21.Haziran.2018, 10:26
Değerli arkadaşlarım merhaba,

Bildiğiniz üzere 2 gün önce değerli kardeşim Emre ile motosikletlerimizi takas ettik. Ben de olan 2008 model 55000 km deki XL700 Transalp ile onda olan 2012 model 49000 km deki NC 700 DC integra motorun karşılıklı değişimini yaptık.

Bu değişimin benim açımdan nedeni, transalp'in bana %15-20 büyük geliyor olmasıydı. Diğer grup arkadaşlarım bana yakıştırsa da ve benimle aynı düşüncede olmasa da ben öyle hissediyordum. Yaklaşık olarak bir yıla yakın bir süre gittikçe alışsam da tedirgin bir şekilde kullandım. Aslında üzerindeki aksesuarlarla , buna daha ne yapabirim diye düşündürmeyen bir motosikletti. Ama dediğim gibi ne olursa olsun insan kafasına bir düşünceyi taktığı zaman bundan vazgeçemiyor bir türlü.

Ben sadece genel olarak haftasonları geziler yapan bir sürücü olduğum için artık vitesle uğraşmayacağım bir motosiklet istiyordum. Bunda, bir önceki motorum Sym Gts 250i evonun payı büyüktür. Bu konuda eşimle ilgili olan hikayeyi burada paylaşmak istemiyorum. Birisi bana birgün scootera bineceksin dese gülerdim. Başka bir başlık altında yazarım belki. Vites otomatik olunca bir de vitesi düşünmeden sürüşün ve izlediğiniz rotadaki güzelliklerin tadına daha fazla varıyorsunuz. Bu özelliği keşfettiğim için kesinlikle vitessiz bir motosiklet almaya karar vermiştim.

250 lik scooterların normalde yeterli performans göstermelerine rağmen, şehirlerarası yollarda yavaş kalmaları vs güvenlik sorunları nedeniyle tercihim olmadı. 600-700 sınıfında bulunan Honda Swt600'ün yakıt tüketiminin çok olması, pek tercih edilmemesi vs nedenlerle, Silverwing600 ün de yine çok yakması ve artık üretiminin olmaması, pek de tutulmaması nedeniyle, bu konuda haleflerine göre daha çok tercih edilen Burgman 650 nin fiyatının ve yedek parça fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bunlardan vazgeçtim. Geriye yine bir Honda olan NC (New Concept) serisi motorlar kaldı. Az buçuk bildiğimiz üzere bu motorlar ne kadar scooterlara benzese de aslında çok da alakası olmayan otomatik şanzumanlı ve zincir aktarmalı motorlar. Kullanılan şanzuman sistemi, kendi arabam passatta kullanılan sisteme de benzediği için (DSG Dual Shift Gear ve DCT Dual clutch transmission) bu motorlarla yakınlaşmama neden oldu.

Öncelikle yeni teknoloji bir motosiklet için, piyasaya çıktıktan sonra en az 3-4 sene incelemek gerekiyor. Şu ana kadar ki izlenimlerim bunu gösterdi. Yani bana göre motosikletin rüştünü ispat etmesi gerekiyor. DCT de bunu çoktan yaptı diye düşünüyorum. DCT 'ye karar verince önüme 4 seçenek çıktı. NC700 integra, NC 750 integra, NC 750 S DCT naked ve NC750 X DCT touring. Bunların hepsi yollar içerisinde yenilikler yapılan aynı seri ve farklı kasa motorlar. 700 ler 51 bg iken 750 ler 55 oldu falan. Bunların pek fazla bir önemi yok. Ayrıca maddi açıdan baktığınızda da 40000 lira üzeri sıfır veya sıfıra yakın bir motosiklet sahibi olmak da benim için uygun değil. Vel hasılı kelam, bu seçenekler içerisinde bana da NC700 DC İNTEGRA nasip oldu.

Tercih nedenim ve kısıtlı bir karşılaştırmadan sonra ilk iki günlük izlenimlerine başlayayım.

NC 700 lerde bir tane D, bir tane de S modu var. Sanırım yenilerde S modu 3 tane yapılmış. Şunu gördüm ki buna hiç mi hiç gerek yok. Şehir içi dur kalk trafikte motosikletinizin sık sık vites değiştirmesini istemiyorsanız S moduna alırsınız ve sorununuz biter. Uzun yolda ise D modunda kullanırsınız. Sürüş esnasında anlık hızlanmaya ihtiyaç duyarsanız, ya hemen S moduna alır gaz açarsınız, ya D modunda gaz açarsınız veya sol elinizle bir düğmeyle vites düşürüp gaz açarsınız. Seçenekleriniz oldukça fazla. 51 bg güç de son derece yeterli. Sonuçta yarış yapmıyorsunuz ve bu da bir yarış motosikleti değil.

Gel gelelim virajda vites değiştirme olayına. Motosikletler en azından 5-6 bin devirlerde güç kesilmesi ve tekrar yüklenmesi ve limitlerde surülmesi sırasında yol tutuşa olumsuz etki edebilir. Bu motosiklet sakin kullanıcılara hitap ettiği için hiç kimsenin o kadar yüksek devirlerde viraj döndüğünü zannetmiyorum. Zaten normal koşullarda S modunda bile olsa 2500-3000 devirlerde değiştiriyor. Özellikle birkaç denememe rağmen en ufak bir sorun yaşamadım. Bana göre bu bir efsaneden başka birşey değil. Herkesin söylediğine inanmayın. Kendiniz deneyin ve görün diyorum.

Motosiklet ağır bir makina ancak transalpim ile arasında 10-15 kg bir fazlalığı var. Boyum 1.75 ve ben rahatlıkla kontrol edebiliyorum. Zaten sürüş sırasında da gördüğüm şey, motorun genel olarak hep düz ve stabil gitmek istediği. Yani eğer transalp ile karşılaştıracak olursam integrada kontra yapmak için gidona daha fazla güç uygulamak zorundasınız. Veya vücudunuzla da destek vermek zorundasınız. Yani integra ben ağır abiyim diyor. Bana alışmalısın diyor. Düşük hızlarda motoru ana yatırmak zor gerçekten. Tabii ki bu da çok güzel birşey.

Egzoz sesi mükemmel. Benim tam istediğim gibi. Ne bağırıyor ne de sessiz. Kimseyi rahatsız etmiyor. Tok ve derinden gelen muhteşem bir sesi var. Kimseyi rahatsız etmek istemeyen biri olarak en çok hoşuma giden taraflarından biri oldu integranın.

Aldığımda ön farı yeterince aydınlatmıyordu. H4 led ampul ile değiştirdim. Şimdi mükemmel. Ama her led ampulde olduğu gibi uzun olayı çok iyi değil. Ileride bunu muhtemelen Msttech ledler ile destekleyeceğim. Park ampullerinden biri kesmişti. Onu değiştirelim derken yuvasının içerisine düştü. Zaten takmak için el girmiyor. Ön far grubu ve yan karenaj dahil sökülmek zorunda kaldı. Bence bu iş daha kolay olmalıydı.

Benzin depo kapağı sürücü selesinin altında ve depo da sürücünün altına doğru gidiyor. Bu da ancak ufak tefek eşyalar için size küçük bir alan sunuyor ama nasıl olsa topcase taşıyoruz. Üstte selenin ön kısmında özel olarak çanta yaptıracağınız bir bölümü var. Burası işe yarayabilir. NC S ve NC X modellerinde benzin depo kapağı artçı selesinin altında olduğu için bence büyük sıkıntı. Benzin koymak için oraya bağladığınız her şeyi sökmek ve tekrar bağlamak zorundasınız. Bunda sadece sürücü selesini kaldırmanız kafi.

Önde telefon tutacağı, usb şarj ünitesi vs donanımlar için yer yok. Ancak ön cam ile gösterge arası için tasarlanmış bir bar satılıyor piyasada. Fiyatı da 120 TL civarında. Aslında 3 kuruş etmeyecek bir parça için konu motosiklet olunca bütün kazıklar devreye giriyor. Bir şekilde halledip yine burada yazacağım.

Bu modellerin en fazla bahsedilen özelliği yakıt tüketiminin az olması. Ben sadece hafta sonları zevk için gezdiğim için 100 km de 1-2 litre fazla veya az yakmasının bir önemi yok. Ama ileride ölçüm yaparak bu başlık altında yine paylaşırım. Zaten alalı 2 gün oldu daha.

Parça fiyatlarını henüz araştırmadım ancak transalpime 1250 TL.ye üzerindeki 8000 liralık aksesuar ile birlikte bir yıllık kasko yatırmıştım. Sordum soruşturdum. Buna da, hasarsızlığım olmasına rağmen hemen hemen aynı fiyat çıkıyor. Muhtemelen yaptırmayacağım.

Şimdilik tüm yapabileceğim tanıtım bu. Kilometreler arttıkça deneyimlerimi paylaşmaya devam edeceğim. Sağlıcakla kalın.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180621/535849c0c46803450d153228894d7032.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20180621/c2bc03efe6829387ba9b9bc909141b29.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20180621/d1083b533cb8bd6690279618ec5d66de.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20180621/e258001fe8eaeb3a3c48e5a931f82f4a.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20180621/413a3c7bef6708598cc7f5afa6750736.jpg

Same shit, different day....

Gucci
21.Haziran.2018, 10:44
Tekrar hayirli olsun ahmet abi . Bu duz gitme istegi konusunda haklisin yatirmak icin guc istiyo.

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DECO
21.Haziran.2018, 11:08
Güle güle kullan Ahmet abi, okudum :)

Pacuko
21.Haziran.2018, 11:14
tekrardan hayırlısı olsun abi.

ancak

''NC 700 lerde bir tane D, bir tane de S modu var. Sanırım yenilerde S modu 3 tane yapılmış. Şunu gördüm ki buna hiç mi hiç gerek yok. Şehir içi dur kalk trafikte motosikletinizin sık sık vites değiştirmesini istemiyorsanız S moduna alırsınız ve sorununuz biter. Uzun yolda ise D modunda kullanırsınız. Sürüş esnasında anlık hızlanmaya ihtiyaç duyarsanız, ya hemen S moduna alır gaz açarsınız, ya D modunda gaz açarsınız veya sol elinizle bir düğmeyle vites düşürüp gaz açarsınız. Seçenekleriniz oldukça fazla. 51 bg güç de son derece yeterli. Sonuçta yarış yapmıyorsunuz ve bu da bir yarış motosikleti değil.''

yazmışsın.

vites ile uğraşmak ile bunun arasında bir fark yok gibi :D

BEYAZADAM
21.Haziran.2018, 11:20
Nasıl fark yok? Zaten D modunda kullanıyorsun. Sadece gaz aç diyorum. Normal motosikletlerde olduğu gibi. Veya bunu kendin yapmak istersen diyorum, kornaya basarmış gibi bi düğmeye baş vites küçüksün diyorum. Veya hiç mi uğraşmak istemiyorsun, devamlı S modunda kullan diyorum. Bunların hepsi debriyaja basıp ayakla vites değiştirip tekrar debriyajı bırakmaktan kolay değil mi?

BEYAZADAM
21.Haziran.2018, 11:22
Genel yorumlar sık vites değiştirme sesi duydukları ve bundan rahatsız oldukları yönünde. Zaten onlar da şehiriçi S modunda kullanarak çözmüşler olayı. Honda'da seçenek çok. Honda, ne varsa O'nda.

BEYAZADAM
21.Haziran.2018, 11:22
Teşekkür ederim Ulaşçım.
Güle güle kullan Ahmet abi, okudum :)

BEYAZADAM
21.Haziran.2018, 11:23
Teşekkür ederim Gucci.
Tekrar hayirli olsun ahmet abi . Bu duz gitme istegi konusunda haklisin yatirmak icin guc istiyo.

Pacuko
21.Haziran.2018, 11:59
Nasıl fark yok? Zaten D modunda kullanıyorsun. Sadece gaz aç diyorum. Normal motosikletlerde olduğu gibi. Veya bunu kendin yapmak istersen diyorum, kornaya basarmış gibi bi düğmeye baş vites küçüksün diyorum. Veya hiç mi uğraşmak istemiyorsun, devamlı S modunda kullan diyorum. Bunların hepsi debriyaja basıp ayakla vites değiştirip tekrar debriyajı bırakmaktan kolay değil mi?

vallaha ''debriyajı çek vitesi değiştir ve debriyahı yavaşça bırakıp gaz ver'' olayı bende otomatik olduğundan düğmeye basmakla aynı hesap benim için :D hatta düğmeye basmak daha zor gelebilir bana.

BEYAZADAM
21.Haziran.2018, 12:01
Çok kalpazansın Pacuko. 🤣🤣
vallaha ''debriyajı çek vitesi değiştir ve debriyahı yavaşça bırakıp gaz ver'' olayı bende otomatik olduğundan düğmeye basmakla aynı hesap benim için :D hatta düğmeye basmak daha zor gelebilir bana.

_JeanGrey_
21.Haziran.2018, 12:02
Hayırlı olsun Ahmet abi. Umarım daha iyi, daha güvenli ve daha keyifli hissederek kullanırsın :)

BEYAZADAM
21.Haziran.2018, 12:07
Teşekkür ederim canım benim. Hele sen de bir alış. Sana da daha güzellerini alacaz inşallah.
Hayırlı olsun Ahmet abi. Umarım daha iyi, daha güvenli ve daha keyifli hissederek kullanırsın :)

ICEBERG
21.Haziran.2018, 12:40
Güzel yazmışsın Ahmet abi eline sağlık. Bende 50 km kadar ardçı olarak bindim. Sele ince olmasına rağmen rahatsız edici değildi. Birde hosuma giden kısmı motorun kafa granajının ve ön gövdesinin iri oluşu arkada oturanın bile rüzgardan etkilenmesini azaltıyor. Vites geçişlerinde sadece 1. Ve 2. Viteslerde hissediliyo diğer viteslerde neredeyse yok gibi.diğer vitesli motorlarda olan vites geçirme sesinden farkıda yok. Tekrar hayırlı olsun abi.

Roadcarver
21.Haziran.2018, 12:59
Eline sağlık abi bir nefeste okudum. Tekrarda hayırlı olsun

ryumanjison
21.Haziran.2018, 14:45
Hayirli olsun..Yanlara hardcasecanta yakisir bence.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Banderas
22.Haziran.2018, 09:02
Ahmet abi tekerin düz bassın tekrar hayırlı uğurlu olsun yazın çok güzel olmuş emeğine sağlık güzel eğlenceli sürüşler dilerim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

BEYAZADAM
22.Haziran.2018, 09:05
Biter tane soft case var ama haklısın hardware daha güzel duruyor Burak. Ancak bağlantıları ile birlikte bulmak lazım. Sıfırı oldukça pahalı.
Hayirli olsun..Yanlara hardcasecanta yakisir bence.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BEYAZADAM
22.Haziran.2018, 09:08
Teşekkür ederim.Banderas. Herkese tavsiye edebileceğim bir motosiklet. Ortalama performans, yüksek konfor ve düşük yakıt tüketimi isteyen bu Honda'yı almalı.
Ahmet abi tekerin düz bassın tekrar hayırlı uğurlu olsun yazın çok güzel olmuş emeğine sağlık güzel eğlenceli sürüşler dilerim

Mamba
22.Haziran.2018, 13:44
Hayırlı olsun Ahmet Abi:)

Bilkan55
22.Haziran.2018, 16:30
Hayırlı olsun [emoji122][emoji122][emoji122]

Aywaz
23.Haziran.2018, 10:49
Hayırlı olsun abim.

Viraj içi vites düşürme sıkıntısı olduğunu duymuştum ben de. Eğer senin kullanış şekline göre problem yaşamadıysan bir sıkıntı yok demektir.

Bir de NC serisinden kullanan tanıdıklarım oldu. Integra kullanan yoktu ama x ve s lerin 700lük versiyonlarında çok fazla kronik arıza olduğunu söylüyorlardı. Umarım Integradan böyle bir problem yaşamazsın.

İyi yolculuklar :thumbsup:

GrayMan
24.Haziran.2018, 11:29
Hayırlı olsun
Kazasiz belasız kullan
istediğine kavuşmuş oldun..

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BEYAZADAM
24.Haziran.2018, 11:37
Teşekkür ederim gençler. Şimdilik bir sorun yok.

BEYAZADAM
03.Temmuz.2018, 00:53
Arkadaşlar sürüş deneyimlerimi paylaşmaya devam ediyorum.

Bugün ikinci defa benzin aldım. İlk aldığımda tam doldurmamıştım. Ama bugün ağzına kadar doldurdum. Bu nedenle tüketim değerim normalden biraz fazla çıktı. 3.7 lt/100 km. Bu tüketimi yaparken sakin kullandığım zamanlar da oldu, birden gaz açtığım zamanlar da oldu. Bazen S modunda kullandım bazen D modunda. Çünkü motoru tanımaya çalışıyorum.

Gelelim sürüş konforuna. Yolunuz üzerinde çok fazla yavaşlayıp hızlanacağınız bir trafik yoksa D moduna alarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ama biraz trafik varsa, kısa aralıklarla sollama gerekiyorsa, 5 dakikada bir köylerden geçiyorsanız, D modu bir alt vitese almama konusunda ısrar ediyor ve bu da düşük devirde giden motorda ufak sarsıntılar hissetmenize neden oluyor. Ancak torku yüksek olduğu için bu durum motora zarar vermiyor. Daha sakin de olsa hızlanarak yoluna devam ediyor. Ancak ben S moduna alarak devam ettim birkaç defa. Yani köylere girdiğimde ve sıkışık trafikte yüksek devri tercih ettim ve bazıları için problem olarak görülebilen bu durumu ortadan kaldırdım. Ama benim için problem değil çünkü yüksek torklu Honda motoruna Transalp'ten alışkınım.

Bildiğiniz üzere otomatik modda zaten sol elinizdeki butonlarla viteslere kumanda etme imkânınız da mevcut. Şehiriçlerinde bir süre de manuel modda kullandım. Manuel moddaki vites değişimleri, ayakla yaptığınızdaki gibi az da olsa sarsıntılı değil. Anlamıyorsunuz bile.

S modu bana rahatlıkla yetti. Yeni versiyonlardaki 3 farklı S modu ne gibi bir fayda sağlıyor açıkçası bilmiyorum. Birgün ondan da sürme imkanım olursa karşılaştırmasını yaparım.

Şimdilik bu kadar. Sürdükçe deneyimlerimi paylaşmaya devam edeceğim.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180702/7fa5fb93920c0b8cedffb1c630ffd5ec.jpg

Banderas
03.Temmuz.2018, 07:17
Abi tekrar hayırlı olsun tekerin düz bassın

Gucci
03.Temmuz.2018, 09:50
S modunda cok kullaninca yaktigin yakit normal ama zevkide s modunda zaten cokta şaapmamak lazim [emoji23]

Gucci
03.Temmuz.2018, 09:52
Bu ayak peglerinden nezaman aliyonhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20180703/db70759d7ce24b65daae35ddfe751da7.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20180703/98325371d027b1c386b9a6fffeba8c1d.jpg

Pacuko
03.Temmuz.2018, 12:21
Bu ayak peglerinden nezaman aliyonhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20180703/db70759d7ce24b65daae35ddfe751da7.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20180703/98325371d027b1c386b9a6fffeba8c1d.jpg

scootera scooter gibi davranın öyle motosiklete benzetmeye çalışmayın :D

BEYAZADAM
03.Temmuz.2018, 12:24
scootera scooter gibi davranın öyle motosiklete benzetmeye çalışmayın :DKöfte, o bir scooter değil. Sadece melez. Ayrıca peg takmaya karşıyım ben. Ayaklar önde daha rahat ediyorum.

Pacuko
03.Temmuz.2018, 12:26
Köfte, o bir scooter değil. Sadece melez. Ayrıca peg takmaya karşıyım ben. Ayaklar önde daha rahat ediyorum.

abi honda nın sitesine gir hangi bölüme koymuşlar bir bak :D o bir scooter :D

BEYAZADAM
03.Temmuz.2018, 12:26
Anî hızlanmalar ve yavaşlamalar olacak bir yol ise tabii ki S modu. Ama D modunu da kullanıp bir yakıt tüketimi atarım buraya diye düşünüyorum.
S modunda cok kullaninca yaktigin yakit normal ama zevkide s modunda zaten cokta şaapmamak lazim [emoji23]

BEYAZADAM
03.Temmuz.2018, 12:27
Melez kategorisi olmadığı için canım. Bi kullansan ertesi gün V-strom'u satılığa çıkarırsın da inat ediyorsun.
abi honda nın sitesine gir hangi bölüme koymuşlar bir bak :D o bir scooter :D

Pacuko
03.Temmuz.2018, 16:51
Melez kategorisi olmadığı için canım. Bi kullansan ertesi gün V-strom'u satılığa çıkarırsın da inat ediyorsun.

bende onu diyorum melez diye kategori yok :D
tek kullanacam scooter t-max :D

Gucci
03.Temmuz.2018, 16:53
Ahmet abi bu pacuko herseyin en masraflisini seviyo iyi disi olmamis haa[emoji3][emoji3]

Pacuko
03.Temmuz.2018, 16:58
Ahmet abi bu pacuko herseyin en masraflisini seviyo iyi disi olmamis haa[emoji3][emoji3]

kalite asla ucuz değildir ;)

BEYAZADAM
03.Temmuz.2018, 17:17

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiDaha beter olmuş.

BEYAZADAM
03.Temmuz.2018, 17:18

Same shit, different day....Daha kullanmadan satılığa çıkarmışsın [emoji23][emoji23][emoji23]

Pacuko
03.Temmuz.2018, 18:27
Daha kullanmadan satılığa çıkarmışsın [emoji23][emoji23][emoji23]

Onun sebebi başka ;)

BEYAZADAM
03.Temmuz.2018, 18:37
Onun sebebi başka ;)Hayırlısı olsun bakalım Obencim.