PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik Ve Jant Ölçü Sorunu

Bilkan55
06.Nisan.2018, 22:56
Merhabalar, bu yazımda lastik ve jant ölçulerinden bahsedecegim, başlığa sorunu yazmamın sebebi ise beni 1 haftadır bolca uğraştırdı yabancı forumlara kadar araştırmama sebeb oldu.
Bütün olay Hero T-sports yeni lastik bakmamla basladı, ön lastik ölçüsü 80/100/18 arka lastik ölçüsü 110/90/18 aslında 18 jant enduro makinalarda oluyor genellikle bide commuter motorlarda oluyormuş. Bu olculerde arastirma yaptigimda ayni marka modelden bulamadim, bulduklarım farkli modeller ve cok yüksek fiyatlı oldu. Lastik araştırmam devam ederken Honda cbf / Yamaha ybr uyumlu lastiklerde indirim olduğunu gördüm tabiki fiyat cok uygun geldi biraz daha araştırınca ön lastigin 2,75/18 arka lastigin 90/90/18 oldugunu ogrendim. Lastik firmalarından birisini aradim ve durumu anlatıp sordum, firma sorumlusu bana "ön lastik uyar ama arka lastik ince olur janttan cikar" dedi. Biraz hüsrana uğradım ama yine yılmadım arastirmaya devam ettim. Ucuz yollu lastik bulmam lazimdı cunku orjinal olculerde hem takim yapamiyordum hemde fiyat cok yuksek yani gerek yok o kadar para vermeye..
Benzer olculerde ne takabilirim diye bakınmaya basladim ama aradığım bilgiye ulasamadim yabancı sitelerde gezinmeye başladım ve karşıma bir cizelge çıktı ciddi incelemeye alınca jant genisliklerine gore hangi lastik ölçülerinin takilacagini yazdigini gördüm pek mutlu oldum cunku bahsettigim cbf/ybr lastikleri benim jant olculerime tam oluyordu. Bu sabah hemen gidip lastikleri aldım ve taktirdim evet once oldu ama kaliteli oldu. Ucuza kalite olmus oldu..
Çizelgede yatay rakamlar jant genişliği, dikey rakamlar lastik ölçüleri, STD yazanlar o jantın standart lastik olculeri, diger griler ise standartın dışında jant genisligine uygun lastik olculeri ni gosteriyor. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180406/9c4adb16cba1646685da1c952520149c.jpg

Pacuko
10.Nisan.2018, 15:36
hayırlısı olsun bakalım ;) apaçiliği azaltırsan sorun olmaz.

Bilkan55
10.Nisan.2018, 16:18
hayırlısı olsun bakalım ;) apaçiliği azaltırsan sorun olmaz.Sagol abi. Apaci su kızılderili lere deniliyormus dogru mu [emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]