PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hero T-sports/Hunk Dişli Değişimi

Bilkan55
02.Nisan.2018, 16:03
Arkadaşlar merhaba, sizlere Hero T-sports motorumda yaptığım dişli değişiminden bahsedeceğim, Hunk modelinide yazdım çunku motor gücü ve disli oranları aynı yani T-sports da olan etki Hunk dada aynı olacak. Motorumun orjinal dişlileri 428 14/43T, motor cc sine göre oldukca kuvvetli ve orjinal disliler ile cok torklu, Yokuslarda 110 la girse 100le cikar yani. Vites aralıkları cok dar ve hemen redline a giriyor bunun üzerine disli degistirmeyi düşündüm gerekli bilgiyi topladım. Arka disli küçültmek veya ön disli büyütmek ayni etkiyi yaratıp motoru torktan alıp son hıza veriyor. Ayrica ön disli de 1T arka dislide 3T ye eşitmis. Ben ön disliyi 1T büyüterek 15T yaptım sonra çıktım yola test icin Buyukcekmece de devebagırtan yokusu var orda, yokus asagı ve uzun duz yolda denedim. Vites aralıkları uzadı ama bunu 1. Ve 2. Vitesde cok fark edemedim ama 4 ve 5 te baya hissettim özellikle 4.vitesde 90da 8K RPM de vites arttırırken disli degisiminden sonra yine 8K RPM de fakat 105 km hızda vites arttırdım. Son hız duzde 120 iken 130u gordüm 135 gibi redline girer diye düşünüyorum. Yokuslardan inerken cok sevdim cunku hemen bağırmaya baslamadı 120 ile rahatca indim. Yokus yukari ise birazcik çekiş düştü şöyle ki 100le 5. Vitesde ciktigim yokuşu bugun 90la 4.vitesde çıktım 5e atınca anlık cekiyor fakat uzun yokusda tekrar 4 istiyor tabiki bunu arabalarin bile vites küçültüğü devebagirtan yokuşunda denedim. Peki memnun oldum mu? Evet oldum rahat bir kullanım sagladı fakat ön dişli yi 1T büyütmek yerine arka disliyi 41T yapsaydım tam kıvamında olurmuş. On ve arka dişliler cbf 150 ile baglantı sekilleri ve çap ölçüsü olarak aynı, kolay bir sekilde bulabilirsiniz. Ben ön disliyi Üsküdar'da kı ana Hero showroom bayisinden aldım ışımı şansa bırakmamak icin. Sıradaki islem uygun balata fiyatı icin kaliper değişimi takipte kalmayı unutmayın. İyi Sürüşler

Pacuko
02.Nisan.2018, 16:18
bu dişli değişiminin zincire olumsuz bir etkisi olurmu acaba ? bildiğimden değil merak ettiğimden soruyorum

Bilkan55
02.Nisan.2018, 16:24
bu dişli değişiminin zincire olumsuz bir etkisi olurmu acaba ? bildiğimden değil merak ettiğimden soruyorumZincirle ayni ölçüde oldugundan sorun olmadi sadece arka jant milini gevsetip zincirin bollasmasını sağladım yeni disliyi taktiktan sonra tekrar zincir gergi ayarı yaptım. Orta sehpahada test ettim sorun olmayinca yola çıktım.

Pacuko
02.Nisan.2018, 16:27
Zincirle ayni ölçüde oldugundan sorun olmadi sadece arka jant milini gevsetip zincirin bollasmasını sağladım yeni disliyi taktiktan sonra tekrar zincir gergi ayarı yaptım. Orta sehpahada test ettim sorun olmayinca yola çıktım.

mantıklı. ilerleyen günlerde bi değişim olursa yine yazarsın ki bilgi edinelim

Bilkan55
02.Nisan.2018, 16:28
mantıklı. ilerleyen günlerde bi değişim olursa yine yazarsın ki bilgi edinelimLastik ve kaliper yani fren merkezi degisikligim olacak paylasimda bulunacagım

Bilkan55
02.Nisan.2018, 18:05
Bu arada kendi görüşümüde belirteyim 140 yapan cbf150 gibi oldu motor, çekişleri aynı gibi oldu.

ICEBERG
02.Nisan.2018, 19:26
Bu konuda tam bir bilgim yok. Yorum yapmayayım. [emoji23]

Redmi Note 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi