PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : QUADRO 4D

BEYAZADAM
26.Ocak.2018, 11:25
https://www.youtube.com/watch?v=Is_RjEvDCVQ

Quadro 4D, dört tekerlekli ama gerçekten bir motosiklet hissi verebiliyor. Benzer yürüyen aksamı daha önce Piaggio'dan da biliyoruz ancak onda 3 tekerlek vardı. Quadro 4D, tekerleklerin iz açıklığı nedeniyle B sınıfı ehliyetle de kullanılabiliyor.

Quadro4, diğer scooter lardan bildiğimiz tek silindirli motor sayesinde harekete geçiyor. 350 cc’lik motorun 29 HP’lik gücü, CVT şanzıman üzerinden arka tekerleklere aktarılıyor ve bu 4 tekerlekli motosikleti 130 km/s’ye kadar çıkarabiliyor. Ancak henüz 80 km/s’de bile önden gelen rüzgar iyice şiddetleniyor. Hatta o kadar şiddetleniyor ki, öne doğru yatıp yüzey küçültmek gerekiyor.

Motosiklet ehliyetine gerek olmadan kullanılabildiğini söylemiştik. Bunu sağlayansa Quadro4’ün iz genişlikleri: Önde 550 mm. Kanuna göre (ülkeden ülkeye değişebilir) 460 mm’nin üzerindeki iz genişlikleri aracın 3 tekerlekli otomobil sınıfına girmesini sağlıyor ve otomobil ehliyetiyle kullanılabiliyor.

Quadro4’ün plastik ağırlıklı görünüme sahip. Ancak bunun herhangi bir önemi yok. Neticede makina kesinlikle keyif veriyor. Bunun nedeni ise hem gayet şık görünüyor olması, hem de Hydraulic Tilting System adlı akıllı yana yatma teknolojisine sahip olması.

Sistemde birbirleriyle bağlantılı çalışan yağ/gaz amortisörü görevi yapıyor. Bunlar scooterı düz eksende stabil tutarken, çok yavaş hızlarda güvenli bir şekilde 45 derece yana yatabilmesini sağlıyor. Bunu başarabilen hiçbir motosiklet yok. Tüm tekerleklere aynı güç binerken, yana yatışlarda sistem içinde akan yağ, sabitleyici bir etki yaratıyor. Bu sayede acemiler bile bu araçla etkileyici manevralar yapabiliyor.

Quadro4'ün teknik özelliklerine bakacak olursak;

Motor: Tek silindir, 4 zamanlı, su soğutmalı, benzin enjeksiyonlu; Motor hacmi: 346 cc; Maks. güç: 29 HP-7500 d/d; Maks. tork: 33.2 Nm-5500 d/d; Maks. hız: 130 km/s; Güç aktarımı: Zincirli aktarma, arkadan itiş, CVT şanzıman; Yakıt deposu: 14 lt; Boyutlar (u/g/y): 2200/800/1340 mm; Sele yüksekliği: 780 mm; Boş ağırlık: 279 kg

Sonuç olarak, Quadro 4D bir scooter olsa da, otomobil sürücülerine de eksiksiz bir motosiklet keyfi veriyor. Quadro4, ikinci otomobil yerine geçebilecek eğlenceli ve gayet mantıklı bir alternatif olabilir. Özellikle de motosiklet ehliyeti olmayanlar için. Ancak bence şehir içerisinde kullanılması daha uygun olan bir scooter. Şehirlerarası kısa turlarda da keyif veren anlar yaşatabilir.

Pacuko
26.Ocak.2018, 11:39
ben ilk yolda gördüğümde çinçançon zannettim hatta dandik bir makina olduğunu düşünmedim değil nedense aklımda öyle bir intiba kalmış 4 yada 3 tekerlek için. şimdi bu bilgileri okuyunca şaşırmadım diyemem.
b ehliyetiyle kullanıldığını düşünemezdim bile ilginç geldi bana. ben ce b değil buda motosiklet ehliyetine tabii olmalı çünkü işleyiş şekli bir araba gibi değil.

BEYAZADAM
26.Ocak.2018, 11:41
Aynen katılıyorum. Ancak sürüş şekli ile alakalı fazla bir bilgi yok. Bunda da kontra tekniği ise yarıyor mu acaba? Motor yatabildigine göre yarıyordur diye düşünüyorum ama bilemedim şimdi.

Same shit, different day....

BEYAZADAM
26.Ocak.2018, 12:05
Bunun ülkemizde servisi falan var mı acaba? Bakımını nereye yaptıracağız?

Pacuko
26.Ocak.2018, 12:07
Aynen katılıyorum. Ancak sürüş şekli ile alakalı fazla bir bilgi yok. Bunda da kontra tekniği ise yarıyor mu acaba? Motor yatabildigine göre yarıyordur diye düşünüyorum ama bilemedim şimdi.

kontra işliyordur abi bundada bence

Pacuko
26.Ocak.2018, 12:07
Bunun ülkemizde servisi falan var mı acaba? Bakımını nereye yaptıracağız?

bence asıl sorun fiyatı. servisi vardır illaki ülkeye giriş yaptığına göre

BEYAZADAM
26.Ocak.2018, 12:10
Malum sitede sadece 1 tane ilan var. O da daha 750 km'de ve 53000 TL.

Mamba
26.Ocak.2018, 13:02
Lastikler yattığı için yine kontrayla döner sanırım Ahmet Abi.
Yine merkez kuvvet dışarı itecek vs. vs. aynı şeyler olur sanırım.

Güzel de yatıyo namussuz. Beğendim ama bi bozulursa kalır elinde valla adamın:)

BEYAZADAM
26.Ocak.2018, 13:46
Güzel de yatıyo namussuz. Beğendim ama bi bozulursa kalır elinde valla adamın:)

Önde ve arkada birer tekerin olması yerine iki tekerin olması tabii ki sürtünmenin artması ve yattığında kayma riskini çok çok azaltması demek. Bu da sürüşü daha güvenli yapıyor tabii. Ancak konu daha fazla sürtünme kuvveti olunca, aynı sürüş zevki için daha güçlü bir motor ve daha fazla yakıt tüketimi olarak geri döner sanırım.