PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikletçiler İçin Yol Koşulları

Roadcarver
20.Aralık.2017, 16:07
Bir motosikleti güvenli bir şekilde ve kontrol altında tutmak, yalnızca daha iyi motosiklet kullanımı anlamına gelmez; yol koşullarını değerlendirmek demektir.

Deneyim seviyeniz ne olursa olsun, sık sık zayıf yüzeylere sahip meşgul yollarda sürmek, herhangi bir sürücüye zor gelebilir.

Eğitmenlere göre, benimsenmesi gereken en iyi tutum, "yaşam boyu öğrenen" olmaktır. Bazen bir binici sınıfına kaydolmanın yanı sıra proaktif kendi kendini öğrenme, sağlıklı devam eden eğitim alışkanlıklarıdır .

Tecrübeleriyle biniciler yol taramanın önemini öğrenirler ve yol tarifi "okuma" tipleri olarak tanımlanan traksiyonu tahmin etme yeteneği de dahil olmak üzere binerken koşullara ilişkin daha fazla farkındalık geliştirirler.

Çekişin ölçülmesi kritik önem taşıyor! Sadece iki ince lastikle , dört tekerlekli sürücülerden daha sürücüler için daha önemlidir.

Temiz döşeme ne zaman kayganlaştığını veya ortalama çekiş gücü sağladığını ya da kum, çakıl taşıyla dolup taşmadığını fark ederken özellikle grippy olduğunu fark ederek, emniyet ve kontrol şansını artırır.

Güney California Üniversitesi ve ABD Ulaştırma Departmanı tarafından yapılan bir motosiklet çökmesi çalışmasına göre, kazaların yaklaşık yüzde 75'i başka bir araçla çarpışıyor ve yüzde 25'i biniciye düşen veya bir şey vuran tek araçlı davalar.

Binek araç hatası, tek araç kazalarının yaklaşık üçte ikisinin nedeniydi. Tipik hata, aşırı hızdan veya viraj almanın altından dolayı aşırı frenleme veya bir eğri üzerinde geniş çalışan "kayma" veya düşme olmuştur.

https://i.hizliresim.com/d7pJmD.jpg (https://hizliresim.com/d7pJmD)

Pacuko
25.Ocak.2018, 10:30
aslında motosiklette de yazlık ve kışlık olarak 2 takım lastik kullanmalıyız ama kimse buna pek dikkat etmiyor gerçi kışın zorunlu olmadıkça çok süren yok çünkü istanbul için konuşuyorum kuşı sert geçebiliyor. eğer kışlık lastik takmıyorsak yazlık lastiklerin en az 2 katı mesafeden sonra yol tutumaya başladığını unutmayalım. örneğin kaliteli yazlık asfalt lastiği 3 km den sonra ısınıp iyice yol tutumaya başlarken kışın bu mesafe 6 ila 8 km arasında değişiyor bu nedemek bu belirttiğim kmler den önce gazı açarsanız veya ani frenaj yaparsanız kayarsınız demek ;)