PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hangi kask?

core_i
18.Ağustos.2017, 13:47
merhaba arkadaşlar Agv k5 kask mı - Bell vortex mi
gönül arai ister ama benim boyumu aşıyor
bu ayarda önerebileceğiniz bir kask varsa ona da bakabilirim

Mamba
22.Ağustos.2017, 10:33
AGV daha iyi gibi sanki bu ikisi arasında.

Schuberth bakıyorum bende sesten dolayı ama çok pahalı.
Kask alacaktım geçen ay, kararsız kalıp almaktan vazgeçtim sonunda.

Marushin'de güneş vizörü olsa direk alıcam ama yok maalesef.

core_i
23.Ağustos.2017, 09:43
bell vortex aldım kafama çok güzel oturdu görüş acısı falan harika motorun sesi de de az geliyor tek sorun hava nın sürtünme sesi biraz fazla geliyor onun dışında süper bence

core_i
23.Ağustos.2017, 09:44
kask için parmak sileceğini nerden bulabilirim acaba kulanan varmı

Roadcarver
23.Ağustos.2017, 10:33
nereden ve ne kadara aldınız kaskı

core_i
23.Ağustos.2017, 10:37
nereden ve ne kadara aldınız kaskı

http://www.motosikletaksesuarlari.com
buradan aldım
2014 uretimli elerinde tek kalmış 900 e aldım

Roadcarver
23.Ağustos.2017, 10:48
Hayırlısı olsun güle güle kullanın yeni tarihli olsaydı daha iyiydi ama

Neden Kaskın Raf Ömrü 5 yıldır ?

Çünkü kaskın taşıyıcı özelliğini sağlayan-dış kuvvetlere karşı koyan dış kabuktur. Bu kabuk plastik (göstermelik kasklar) dışındaki hemen hemen tüm kasklarda elyaf malzeme ve bu malzemenin bir arada durmasını sağlayan bağlayıcı maddeden oluşur.

Elyaf malzeme genelde cam elyafı yada karbon elyaf gibi liflerden oluşur bu malzemeler çok yüksek gerilmelere dayanıklı malzemelerdir bu malzemelerin bir arada durmasını ve bir forma girmesine ise genelde reçine diye adlandırılan bağlayıcı malzemeler ile sağlanır.
Örneğin çoğunuzun bildiği epoksi (iki malzemeli; reçine+hızlandırıcı) yapıştırıcılar bir reçinedir.

Bir kalıp üzerinde katmanlı olarak elyaf malzeme reçine ile yapıştırılarak kaskın kabuğu oluşturulur.
Elyaf kask kalıbı üzerinde çok sayıda katman halinde oluşturulurken aynı zamanda aralarında boşluklar oluşmaması için basınç uygulanır.

Kaskın kabuğunun malzemesinin zarar görmemesi için boya ve vernik ile kaplanır, estetik olarak süslenir.

Bağlayıcı malzemeler sıvı halden katı hale geçerken geçirdikleri kimyasal reaksiyonlarına devam ederler bir süre sonra (5 yıl) bağlayıcı malzeme artık ilk baştaki mukavemet özelliklerini gösteremez.

İŞTE O YÜZDEN HİÇ BİR DIŞ ETKENE MARUZ KALMASA DA KASKLAR 5 YIL SONRA İLK ZAMANLARINDAKİ GERİLİMLERİ TAŞIYAMAZ HALE GELİR BAŞKA BİR İFADE İLE ARTIK KORUYUCU ÖZELLİKLERİNİ YİTİRİRLER.

Not: 5 yıl sonra da kask dış darbelere karşı koruma görevindedir dikkat ! ancak istenen değerlerde değildir. İstenen değerler güvenlik standartları olarak tanımlanan değerlerdir.

Kask rafta iken yada kullanılırken onun ömrünü azaltan en önemli unsur güneş ışınlarıdır. Güneş ışınları derinlemesine bağlayıcıların kimyasal yapısının değişimine neden olurlar, özellikle ısıl etki ve UV ışınları en önemlisidir.

Kaskı boyamayın, çıkartma yapıştırmayın, petrol türevi malzeme ile silmeyin, ekzos, motor gibi sıcak cisimlerden uzak tutun uyarılarının nedeni kabuğu koruyan boya ve cilayı dolayısıyla onun altındakini korumaya yöneliktir.

Bilkan55
24.Ağustos.2017, 13:00
kask için parmak sileceğini nerden bulabilirim acaba kulanan varmı

İnternet alışverisinden veya motosiklet aksesuarlarinin bol satıldığı yerlerden (Şirinevler,Beylikdüzü,Hasanpaşa vb.) Temin edebilirsiniz.

ryumanjison
24.Ağustos.2017, 14:56
Kask için parmak sileceğini nette dolanırken motobakkal da gordum.

https://www.motobakkal.com/parmaga-takilabilen-kask-silecegi-1060