PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zincir bakımı

Pacuko
15.Nisan.2017, 21:01
Zincirimi her zaman bakımlı tutarım örneğin her 250 km de bir yağlar her 1000 km de bir de gaz yağı ile temizler yağlarım. Ancak bu kadar titiz davranmama rağmen bazen zincirn kenarlarında paslanma sorunlarıyla karşılaşıyordum. Sonra temizleme işlemini gaz yağından önce prilli sıcak su ve skoçbrayt 😁 La iyice temizleyip sonra gaz yağıyla detaya girip en son duruladıktan sonra yağlama yapıyorum. En son başıma gelen ise şu zincir ayarını yeni yaptırmama rağmen orta sehpada lastiği çevirdiğimde zincir bir bollaşıp bir daralıyor. Ya zincirin bazı dişlilerinde sıkıntı var yada ön dişlide sıkıntı var. Zincir miyadını doldurmuşta olabilir. Bunların hepsini ön dişliye ulaşıp ordaki pisliği temizleyip zincirde iyice temizleyince anlayacağım. İşin zor kısmı hain honda (cbf600) ön dişliyi görebilmek için 3 parça sökmek zorunda bırakmış biz kullanıcıları halbuki ybr öylemiydi 2 vida sökünce ön dişliyi görebiliyorduk. Gelişmeleri yazarım yine burdan bakalım ya zinciri kurtarıcaz yada hoşgeldin yeni zincir :☹

Bilkan55
17.Nisan.2017, 00:05
ön dişli değişimini ne zaman yaptırdın veya yapıldı mı ? hazır o konuyu açmışken bı kac kere denk geldim dişleri aşınmış ön dişlilere. Baktırmanda fayda var. zincir bakımı için ise Türkiye de Piste giren dereceleri olan ve motor ustası olan birisi ''detaylı temizlik zincire zarar verir 500 kmde bir Motul C4 sıkılması gerektiğini çok tozlu topraklı yerlerde surulduğunde göze batan cinsten pislik var ise C1 ve C4 ikilisinin kullanılmasını'' söylemişti. Benim zincir muhafazam olduğundan toz toprakla işim olmuyor 500km de bir yağ ile işi cözmüş oluyorum :))

Pacuko
17.Nisan.2017, 15:04
ön dişli değişimini ne zaman yaptırdın veya yapıldı mı ? hazır o konuyu açmışken bı kac kere denk geldim dişleri aşınmış ön dişlilere. Baktırmanda fayda var. zincir bakımı için ise Türkiye de Piste giren dereceleri olan ve motor ustası olan birisi ''detaylı temizlik zincire zarar verir 500 kmde bir Motul C4 sıkılması gerektiğini çok tozlu topraklı yerlerde surulduğunde göze batan cinsten pislik var ise C1 ve C4 ikilisinin kullanılmasını'' söylemişti. Benim zincir muhafazam olduğundan toz toprakla işim olmuyor 500km de bir yağ ile işi cözmüş oluyorum :))

haftasonu açtım ön dişlinin olduğu bölümü. Baya birşey birikmiş iyice temizledim ama soruna daha çözemedim. dişli iyi durumda ve hala üstünde fabrika çıkışı olan dişli var.

Bilkan55
17.Nisan.2017, 15:32
masrafından çekinmiyorsan dişli ve zincir set değişimi yap çok daha sağlıklı olur fakat daha yeni detaylı bakıma girdin bakım için ne kadar bütcen kaldı bilemiyorum :)

Pacuko
17.Nisan.2017, 15:47
masrafından çekinmiyorsan dişli ve zincir set değişimi yap çok daha sağlıklı olur fakat daha yeni detaylı bakıma girdin bakım için ne kadar bütcen kaldı bilemiyorum :)

dişli zincirde sıkıntı yok şuanlık, değiştirmeye gerek yok ;)

Gucci
25.Nisan.2017, 00:36
Zincir bakimi surekli yapilirsa disli cook uzun umurlu oluyor.

Pacuko
25.Nisan.2017, 12:41
Zincir bakimi surekli yapilirsa disli cook uzun umurlu oluyor.

bu konuyuda araştırdım.Yine 2 fikir hakim birincisi senin dediğin 2. si ise fazla sıklıkla temizlemek zincirin ömründen yiyor ve oringlere zarar veriyormuş.

Pacuko
02.Mayıs.2017, 13:34
zincir bakımı için kullandığım ipone yağ yerine artık motul kullanma kararı aldım bakalım aralarında nasıl bir fark olacak.

Tanguero
12.Mayıs.2017, 11:20
Mt 9 tracer kullanan ve işten iyi anlayan bir arkadaş şiddetle würt tavsiye etti zincir bakımı için. Ben şuan motul kullanıyorum ama biter bitmez deniycem. Ayrıca temizlik konusunda ben de 1000km de bir temizliyorum ama gaz yağı kesinlikle kullanmam. Sonuçta içinde çok ciddi solventler var ve oringlere zarar verme olasılığı var. Aldığınız ger gaz yağı içinde farklı oranlarda ve farklı yürlerde solvent içerikleri olabilir. Bugün aldığınız zarar vermezken 1 ay sonra aldığınız mahvedebilir. Sonuçta petrol ürünü ve zincir temizliği için özel üretilmiyor. Onun yerine zincir temizlemek için üretilmiş malzeme kullanmak daha mantıklı. Sonuçta bunu üreten adamlar oring nedir biliyor. Ucuz temizlikle pahalı masraflar açmamak gerektiğini düşünüyorum...

Pacuko
13.Şubat.2019, 10:53
zincir bakımı için kullandığım ipone yağ yerine artık motul kullanma kararı aldım bakalım aralarında nasıl bir fark olacak.

motul kötü geldi bana yeniden ipone na döndüm.