PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tatsız bir konu. Yaptığınız motosiklet kazaları ve hatalarınız.

ICEBERG
27.Eylül.2019, 22:22
Arkdaşlar hepimizin bildiği "Asfaltı Öpmeyen Yoktur" deyiminden yola çıkarak böyle bir başlık açmak istedim.
Bazen kendi hatalarızdan bazenden hiç hatamız olmadan hemen hemen hepimizin başından motosiklet kazası geçmiştir.
Amacım bu kötü anıları hatırlatmak değil, sadece kazalardan çıkarılacak dersler ile aynı olayların bir başka arkadaşımızın da başına gelmemesi için acı tecrübelerden ders alabilmek.
Burada yazılacak olan tecrübeler, kaza anında veya sonrasında neler yapmamız konusunda bilgi verebilir.

KAZASIZ SÜRÜŞLER DİLERİM,

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ghostworm
27.Eylül.2019, 23:26
Şehir içi (veya dışı) yol kenarı refüjlerde yada göbeklerde yapılan çiçek sulama. Fark edemeden hızlıca giriş ve motorun anlamadan altından kayıp gitmesi. Oturarak kayıp giden motoro da öylece bakabilmek.

BEYAZADAM
27.Eylül.2019, 23:29
Ilk yaptığım kaza, ilk motorum olan Jinlun ile olmuştu. Kavşaktan dönerken sanırım ön freni biraz fazla sıkmışım. Kaydım ve düştüm. Düşük hızdaydı ama yeni aldığım Revit montumun dirsek kısmı asfalta süründüğü için delindi. Biraz da kolum tabii.

İkinci ise yine aynı motorla oldu. Sanayide yol kenarında park halinde olan tırın yanından geçerken tırın aniden U dönüşü yapmasıyla fren yapıp durdum ama tır hareketine devam etti ve deposu benim ön çamurluğun üzerine çıktı. Ben çoktan motordan inmiştim. Meğer tırın direksiyonu sağda imiş. Aynaya da yeterince güvenli şekilde bakmamış. Sinyal falan da hak getire zaten. Bu kazada bana birşey olmadı.

Çok şükür 13 senedir başka bir kaza yaşamadım. Allah kimseye de yaşatmasın.

Motordan düşmeden de motor öğrenilmiyor. İşin ciddiyetine o zaman varılıyor.

Same shit, different day....

keeperr
27.Eylül.2019, 23:33
xmaxle kaza yaptim...sola donecegini onceden hesaplamam gereken arabanin solundan gectim ve sag arkamdan dokundu..allahtan 30 la falan dustum...bir daha asla yol ayriminda arabalarin soluna girmedim:)))

bonis nocet qui malis parcit

ICEBERG
27.Eylül.2019, 23:48
Benim ilk kazam ehliyetimi almak için girdiğim sınavda olmuştu. Beyazadam bilir [emoji23]. Acemiydim tabiki. En büyük hatam kavşakta yol hakkının bende olmasına rağmen gelen aracın bana yol vereceği düşüncesiydi. Araç biraz yavaşladı, bende bana yol vereceğini zannederek gazı açtım. Tabiki transit minibüs 2500cc olunca onun gaz açması daha seri oldu. Geçermiyim geçemezmiyim diye düşünürken bir anda her iki frenede allah ne verdiyse asıldım.O an en mantıklı hareket buydu aklımdan geçen. Tabiki sonuç asfalt ile tanışmış oldum. Daha sonraları motosiklet kullandıkça yaptığım hareketin yanlış olduğunu öğrendim. Soğuk kanlı davranamadım. Yol durumunu idrak edemedim. Tecrübe eksikliğinin ne kadar önemli olduğunu ve diğer araçların motosiklet sürücülerine karşı duyarsız davrandığını öğrenmiş oldum. Sonuç olarak öncelikle bizim kendimizi korumamız gerekiyor. Karşıdan bu tavrı beklemek Türkiye şartlarında halen imkansız gibi. Birde koruyucu ekipmanın önemini daha iyi anladım.

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pacuko
28.Eylül.2019, 09:08
İlk motorum ybr. Durmuş trafikte arabaların yanından geçiyorum trafik ışıklarında. Sol tarafından geçiyorum hızım 20 km bir tanesi ani u çekmek istedi ayna kontrolsüz sinyalsiz. Ön tekerleği ile bana dokundu. Çok yavaş bir şekilde motorda ben de yan yattık. Bende hiçbirşey yok motorda manet yamuldu. Büyük tecrübe oldu ;) başkada şükür yok [emoji869]

CONTACI
28.Eylül.2019, 09:15
Benimkide çok kaza değilde düşme şeklinde oldu, motosiklet kullanmayı ilk ögrendigim zamanlar mahalle aralarındayım inşaat kumunun olduğu yerden dönüş yapayım dedim asfaltla bir oldum, benim için şanssız tarafı ayağımın motorun altında kalması olduğu, bilek kısmında ufak bi açılma oldu, bıraktığı ize bakarım arada aklımı başıma almam gerektiğini hatırlatır.

SM-J810F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi