PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zincir Yağımızın Kuruması İçin Bekleme Süremiz?

BYTARR
20.Eylül.2019, 15:47
Biz motorcuların hafta sonu severek heyecanla yaptığımız bir işimiz var, peki bu iş ne ?
Tabi ki A’dan Z’ye motosiklet temizliği !!!
O halde hadi başlayalım [emoji846]
Motorsikletimizi bir güzel yıkayıp temizledik,cilaladık,headers’larımızı parlattık sıra geldi zincire.Zincirimizi temizledik ve yağlama yaparken bulunduğumuz lokasyondan uzakta yaşayan yakın arkadaşımız aradı,sürpriz yapmış ve haber vermeden gelmiş görüşmek istiyor fakat görüşmek için biraz zamanınız var.E tabi arkadaşımızı kıramayacağımız için görüşmemiz gerek. Zincir yağımızda performans açısından memnun kaldığımız fakat hemen kurumayan bir yağımız var.Tabi arkadaşımızın yanına her yeri pırıl pırıl parlayan fakat zincir yağından sıçrayan yağ ile kirlenmiş jantla gitmek istemeyiz.Peki bu durumla karşılaşmamak adına yağımızın kurumasi için ne kadar süre beklemeliyiz ???

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

BEYAZADAM
20.Eylül.2019, 15:59
Güzel bir senaryo. Tebrik ediyorum. Ancak bu durum yağdan yağa ve sıktığın miktara göre değişebiliyor. Mesela integrada zincir temizliğini yaptıktan sonra sabaha kadar bekleyip öyle biniyorum ama yine de sıçratma oluyordu. Gördüm ki kullandığım yağı biraz fazla sıkıyormuşum. Şimdi yaklaşık yarısı kadar sıkıyorum. 2 saat kadar beklemek yetiyor.

BEYAZADAM
21.Eylül.2019, 10:49
Bu konuda zincir yağını gres ile birleştirip diş fırçası ile süreden, sıktıktan sonra hemen yola çıkanına kadar; zincir sıcakken sürülmesi gerek diyenden sabah kadar bekleyenine kadar var. Belli ki bu işin kullanıcılar bazında bir standardı yok. Ancak spreylerin üzerinde bununla ilgili bilgi varmış diye duydum. Sıktığın miktara göre de değişeceğini düşünüyorum. Vıcık vıcık yaparsan illa ki atacak ve dışarıdan görünmeyen ön dişlinin yuvasında da çamur oluşturacak. Bu kesin.

Pacuko
23.Eylül.2019, 10:29
2 seçeneğin var.
1- yağla ve sür olan beklemeye gerek kalmayan ürünlerden kullanabilirsin.
2- motoru stop ettikten 10 dakika sonra zincir daha sıcakken zinciri yağlar ve eğer vakit varsa gece bekletir sabah binersin veya en az 2 saat bekler öyle sürersin.

BEYAZADAM
23.Eylül.2019, 10:59
Hafta sonu motosikletonline ile birlikte gerçekleştirdiğimiz yaza veda partisinde bir usta arkadaşımız (adını unuttum kusura bakmasın), zincirin hangi marka olursa olsun kesinlikle zincir yağı ile yağlanmasını ve zincirin ömrü açısından 5-6 saat beklemesi gerektiğini ifade etti. Bu konuyu kendisine özellikle sorduk.

Pacuko
23.Eylül.2019, 11:47
Hafta sonu motosikletonline ile birlikte gerçekleştirdiğimiz yaza veda partisinde bir usta arkadaşımız (adını unuttum kusura bakmasın), zincirin hangi marka olursa olsun kesinlikle zincir yağı ile yağlanmasını ve zincirin ömrü açısından 5-6 saat beklemesi gerektiğini ifade etti. Bu konuyu kendisine özellikle sorduk.

aynı zamanda temziliğide öyle bence. ben tercihen hangi yağlayıcı kullanıyorsam onun temizleyicisini kullanıyorum. adam sonuçta testleri yaparken kendi zincir yağının kalıntılaırnı temizlemek üzere arge yapmıştır deyip aynı markadan yürüyorum.

BEYAZADAM
23.Eylül.2019, 11:50
aynı zamanda temziliğide öyle bence. ben tercihen hangi yağlayıcı kullanıyorsam onun temizleyicisini kullanıyorum. adam sonuçta testleri yaparken kendi zincir yağının kalıntılaırnı temizlemek üzere arge yapmıştır deyip aynı markadan yürüyorum.

Kesinlikle haklısın. Birinin yağını diğerinin çözücüsü temizleyemeyebilir. Ancak gaz yağı kullanılıyorsa herhalde pek fark etmez.

Pacuko
23.Eylül.2019, 11:52
Kesinlikle haklısın. Birinin yağını diğerinin çözücüsü temizleyemeyebilir. Ancak gaz yağı kullanılıyorsa herhalde pek fark etmez.

gaz yağının oringlere zarar verdiği konusunda baya hemfikir olan insan var. ben yeni zincirden sonra korktum. o kadar para veriyorum gaz yağıda ucuz bişey değil. temizleme sprey i ile arasında dağlar yok. zincir pahalı :D o sebeple gaz yağını zincire kullanmayı bıraktım.

BEYAZADAM
24.Eylül.2019, 15:46
gaz yağının oringlere zarar verdiği konusunda baya hemfikir olan insan var. ben yeni zincirden sonra korktum. o kadar para veriyorum gaz yağıda ucuz bişey değil. temizleme sprey i ile arasında dağlar yok. zincir pahalı :D o sebeple gaz yağını zincire kullanmayı bıraktım.

Saolsun Sicurezza kayışa geçtikten sonra elinde bulunan yaklaşık 2 litre gaz yağını bana hediye etti. Önce onları bitirmem lazım. Sonrasına bakacaz artık. :D:D:D

Pacuko
24.Eylül.2019, 15:50
Saolsun Sicurezza kayışa geçtikten sonra elinde bulunan yaklaşık 2 litre gaz yağını bana hediye etti. Önce onları bitirmem lazım. Sonrasına bakacaz artık. :D:D:D

gaz yağı dimi? neden sordum piyasada gaz yağı diye kandil yağı satıyorlar aynı malzeme değil :(

ghostworm
24.Eylül.2019, 15:59
Gaz yağını Mimarsinan Petrol ofisin’nden alıyorum. Lt fiyatı benzinle kafa kafaya gelen ürün. 6,50 civarındaydı son aldığımda.

Pacuko
24.Eylül.2019, 16:00
Gaz yağını Mimarsinan Petrol ofisin’nden alıyorum. Lt fiyatı benzinle kafa kafaya gelen ürün. 6,50 civarındaydı son aldığımda.

aynen banada sağolsun ryumanjison öğretti orayı. benzin kadar pahalı

BEYAZADAM
24.Eylül.2019, 16:10
aynen banada sağolsun ryumanjison öğretti orayı. benzin kadar pahalı

Ryumanjison ucuz şeyleri almaz aslında. Yanlışlıkla mı oldu acaba? Yoksa bize mi tavsiye etti, kendisi dolarla alıyor? :D:D:D

keeperr
04.Ekim.2019, 20:07
ooff benim ki de bitti gidip almam lazim

bonis nocet qui malis parcit