PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zongshen Ülkemiz ve Avrupa ülkeri Motorsikler Modelleri RX3i Evo 1.Yazı

Crossfit34
20.Eylül.2019, 00:56
Herkese iyi geceler
Kendi motorsikletim den bahsedicem ve ülkemize gelen bu motorsiklet avrupa ülkerine giderken bizim ülkemizden ne farklılıkları var onun üstüne bir yazı olucak iyi okumalar.
Mondial rx3i evo Zongshen firması tarafından üretilen bir motorsiklettir. Bu firma aynı zamanda bisiklet jeneratör de üretmekte aynı zamanda Harley Davidson ve Piaggio da montaj ve parça işlerinde birlikte çalışmaktalar. Bu Şirket Kuzey Amerikaya da E-bisiklet,E-scooter satmakta ve Çin'in en büyük 5. şirketi.
Ülkemiz motorsiklet pazarına 2015 Şubat ayında giriş yapmıştır.
Aslına bakacak olursanız Enduro görünümü olan Commuter bir motorsiklet.(Bu benim deneyimlerimdir)
2015-2016 Modellerinde bir çok kronik sorun mevcut Topcase Ufak olması ve egsoz dan çıkan aşırı ısının bacaklarda hissedilmesi gibi problemler nedeni ile ülkemize 2017 yılında gelmiyor yada UMA getirmiyor. Fakat 2018 yılında bu problemleri çözerek giriyor. Şuan kullandığım motorsiklet 2018 model 7 bin km yaptım daha diğer modellerinde karşılaşılan sıkıntıları yaşamadım. (Belkide yeni olması nedeni olabilir.) Yalnız bu motorsikleti 150 bin km üstünde kullanan insanlar var.
---------------------------------------------------------------------------
Türkiye de RX3i Evo adı altında
Motoru getiren firma UMA (Uğur Motorlu Araçlar)

Motorun teknik özellikler
Abs firen sistemine sahip. Fakat arka fren yetersiz kalıyor.
Elektronik enjeksiyon
Euro 4
Ön siprelik 2015 ve 2016 göre daha uzun fakat uzun yolda yetersiz. Ben Zeus adlı firmadan daha uzun bir siprelik satın aldım.
Usb ve 12V çakmak çıkışı var bu çok kullanışlı
Sele alışık olmayan insanlar için uzun yolda problem 70 80 km sonra kalçanızda karıncalar dolaşıyor ;)
Gösterge paneli LCD Vites göstergesi mevcut akşam çok kullanışlı fakat sabah kullanabilmek için uygun değil. Fakat büyük bir problem değil
Lastikler CST 100% Naylon Islak zeminde Allaha emanat gidiyorsunuz ya değiştirin yada sürmeyin
Artçı biraz sıkıntı eğer tecrübeli değilse kesinlikle bindirmeyin
Koruma darbede çok hızlı yamuluyor ben elçik korumlarını takarken düşürmüştüm. Eğer düzeltmezseniz radyatöre baskı kuruyor zarar verebilir. aynı zamanda sürüşlerde ani fren yaptığınızda diz kapağınız (patella) kemiği demire vuruyor bunlar benim tecrübesiliğimden kaynaklanan bilgiler. başınıza gelirse düzeltin.
topcase ve sidecase kullanışlı en azından şimdilik benim için fakat kilit sistemi çok kötü.
Tek silindir
6 vites
188 KG boş ağırlık Bence motor hacmine göre ağır
17 Kw Güce sahip
15 Lt yakıt deposu
Lastik ön arka 100/90-19 57S / 130/70-17 62S
Renkleri Beyaz Kırmızı Turuncu mevcut

150
151
152
150

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Çinde Zongshen 250 GY-3 adı altında

Çinde 2014 yılında piyasaya giriyor
Ülkemizde özellikleriyle aynı özelliklere sahip fakat renk çeşitleri çok fazla
Yeşil sarı mavi mevcut
En çok mavi renk satmakta çinde bu renk avrupadada mevcut
Yedek parça Uma temin ediyor fakat olurda bulamaz iseniz Aliexpress üstünde

http://tr.aliexpress.com/af/250cc%25252dzongshen.html?SearchText=250cc%252dzon gshen&d=y&origin=n&isViewCP=y&jump=afs&switch_new_app=y

satış yapıyorlar kendi ürettikleri motorlar için
Zongshen dünya motor piyasasına bir çok yedek parça temini ve üretimi sağlıyor
Üretici firma bir çok motorsiklet şampiyonalarına katılıyor binici ödülleri dayanıklılık ödülleri alıyor.
2017 dakar için ürettikleri motor NC 450 bakmak isteseniz resim ve video koyucam

153

https://www.youtube.com/watch?v=BpLRep6gB5U