PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kask seçimi

Pacuko
07.Nisan.2017, 15:31
Hepimiz kask seçerken ilk olarak dışındaki kapmalaya bakıyoruz :( tabi buda önemli bir faktör ancak önemli olan kaskın sharp testinden kaç yıldız aldığıdır. Sadece buda değil sharp testini açıp hangi bölgelerde yeşil(çokiyi) hangi bölgelerde sarı(iyi) dereceler aldığını da incelemektir. Şahsi olarak hiçbir zaman fullface(tamkapalı) kask haricinde kask kullanmadım ve kullanmayıda düşünmüyorum sebebi ise yarım kasklar kafamızın en sert yerlerini korurken en yumuşak yerlerini açıkta bırakıyor olması. Çene açılır kasklar ayrı bir konu ama bence onuda sadece şehir içinde kullanıp çok sık birileriyle konuşacak arkadaşlar tercih edebilir. Genelde motorcu olarak ekipman fiyatlarından dolayı hep herşeyin en ucuzunu bulmaya çalışırız iyide yaparız ;) ancak kask konusunda çok önemli bir kıstas varki oda kaskın kullanım ömrü ve rafta kalma ömrü olduğudur. Sezonda 1500 liraya satılan kask başka bir yerde 800 lira ise bir durup düşünmek gerek üretim tarihini sorgulamak gerek. Kaskların güneş görmeyen yerde muhafaza edilmesi gerekiyor. Çünkü güneş gördükçe bizim kafamızı koruyacak olan materyal sertleşiyor ve artık bizi korumaz hale geliyor :( bir kaskın rafta kalma ömrü yani hiç kullanılmadan alıcıya ulaşma süreci 2 yıldır. 2 yılı geçmiş kaskların satılmaması lazım. Ayrıca kullanmaya başladığımız kaskında ömrü 5 yıldır. Buraya dikkat üretim tarihinden itibaren 5 yıl değil, kullanmaya başladıktan sonraki 5 yıldır. Şahsi düşüncem motosikletiyle 60 km hızın üstüne çıkan her kullanıcı en az sharptan 4 yıldız almış bir kask tercih etmelidir. Son olarak bazı üreticilerin sharptan 4 yıldız etiketi vurdukları kasklar aslında 1 yıldız çıkabiliyor iyi araştırmak lazım.